ПЕРЛИНА ПОЛІССЯ


 ЦЕРКВА  ПАРАСКЕВИ – МУЧЕНИЦІ,

 (1815р.), с. Морочне
  
ПАРАСКЕВСЬКА ЦЕРКВА


Параскевська церква села Морочне побудована в 1815 році на кошти поміщика Терлецького. По штату, у ній були священик та псаломщик. Закріплено за церквою 184 десятини 2219 кв. сажнів, що приносить в середньому по 2 рублі доходу із десятини у рік. Приписні до церкви є дві – у с. Сенчицях та          с. Вулька (нині Новорічиця). Копії із метричних книг зберігаються із 1737 року. Церковних шкіл при церкві немає, але є чотири народні училища – в Морочному, Сенчицях, Дубчицях, Вульці-Річицькій. Настоятелем є священик Аксентій Антонович Малевич 1856 р.н. із міста Каленковичі Речицького повіту (Білорусь), котрий закінчив  у 1884 р. Мінську духовну семінарію. Псаломщик Олексій Варфоломійович 1880 р.н. із с. Хоревичі Ігуменського повіту Мінської губернії. Настоятель отримує у рік від казни 391 р. 68 копійок та 54 рублі і 17 копійок кружечного доходу. Псаломщик – 117 руб 48 копійок від казни та 18 руб. 25 копійок кружечного доходу. До приходу належать села Вулька-Річицька, Морочно, Осова, Дубчиці, Сенчиці, у котрих проживає 1284 чоловіки та 1296 жінок. Із них духовного стану – 18, дворян – 40, міщан – 39 та селян 2358. крім того, проживає євреїв – 80 чоловік, римо-католиків – 48.

За кліровими відомостями 1914 року.       

ХРАМ  СВЯТОЇ  ПАРАСКЕВИ
с. Морочне
     Храм Святої Параскеви у с. Морочно  побудований у 1815 році на пожертвування навколишніх жителів та завдяки щедрій допомозі місцевого поміщика Терлецького, про що свідчать записи в збережених клірових відомостях за 1914  і 1936 рр. Церква дерев’яна, без купола, з дахом під стріху, з двома баштами при вході, увінчаними куполами із хрестами. Поряд розташована дзвіниця з трьома дзвонами

ХРАМ
 СВЯТОЇ МУЧЕНИЦІ ПАРАСКЕВИ
(с. Морочне)

     Перша писемна згадка про Морочне відноситься до 1511 року. Ця відомість подана в  енциклопедичній праці «Історія міст і  сіл УРСР. Рівненська область», виданій в 1973 році. Але  підтвердження цієї дати іншими документами так і не судилося знайти. Натомість в «Писцовой книге Пинского и Клейкого княжества, составленой пинским старостой Станіславом Хвельчевским в 1552 – 1555 гг.» село згадується 1555 роком. У шістнадцятому столітті належало воно Київським шляхтичам Романовичам. Останнім представником  цього роду, відомим історичній науці був Київський полковий писар Петро Іванович Романович (1672 рік). Цікавим є те, що нині у Морочному є жителі, які носять прізвище Домановський, і це прізвище в інших селах регіону не зустрічається! Виникає питання – чи не є ці люди прямими нащадками колись славних володарів цього села? Можливо кропіткими пошуками цю гіпотезу буде доведено. Але на це потрібен час!
Нині ж головною історичною окрасою села є унікальна по своїй архітектурній композиції будівля – храм Святої Великомучениці Параскеви. Місцеві жителі, з метою  надання величі своїй святині, стверджують, що їй більше ніж п’ятсот років. Чисельні історичні, церковні відомості й документи називають іншу дату будівництва церкви – 1815 рік. Більш того відомо й про головного будівничого, чиїм коштом була церква збудована, - це місцевий поміщик Терлецький. Безумовно зважаючи на те, що село мало важливе значення у ХVІ – ХVІІ століттях, можна стверджувати, що в ньому й до цього був православний храм. Але  нинішня церква є наступницею попередніх і через те, що будівельний матеріал – дерево, через вогкість повітря на Поліссі, а також через  численні підтоплення, які можуть траплятися кілька разів на рік, не є таким довговічним, щоб в цілісності зберегти добротною будівлю більше ніж п’ять століть. Цілком вірогідно, що збудований на початку ХІХ ст. храм відобразив у собі конструктивні елементи свого попередника, повторюючи його риси, тип, та стиль. Для цього й розглянемо архітектурну       композиційність будівлі.
Будівля храму має у довжину 17 метрів, ширина – 8, а висота двох веж з куполами до підніжжя хрестів становить 16 метрів. Складена з дуже міцних соснових колод, церковна споруда з зовнішнього боку оббита дошками й пофарбована в синій колір. Відмінністю цієї будівлі від традиційного хатнього храмового будівництва поприп’ятського Полісся є присутність двох спарених веж над вхідною західною частиною. Вони немов дві свічі підносять до верху хрести – символи християнської віри. Вежі дуже часто зустрічаються не тільки у сакральних, але й на світських будівлях Європи. Своїм походженням на думку вже згадуваного  архітектора, дослідника дерев’яного зодчества України Сергія Верговського, вони відносяться до глибокої давнини. Коли ще не було зрубів, а всі будівлі  і храми в тому числі, будувались каркасними. Але й тоді вони були дуже світоподібними – шатровими, центричними. Вежі у Морочнівькому храмі зроблені не каркасно, а в зруб, причому збережена пропорція, у співвідношенні ширини стін, і ширини підбанника.
Іншою особливістю храму є дах на кроквах, що у східній частині заокруглюється. Власне це і є відповідність хатньому храмобудівництву, характерному для Полісся. Вівтар храму завершується п’ятигранчатим заокругленням і поділений із розглянутими вище апсидами храмів  у Вичівці і Муравині. Вхід до храму проходить через просторий прямокутний у композиційному плані, під двосхилим дахом бабинцем, котрий прибудований до будівлі дещо пізніше. Цікаво, що бабинець збудовано каркасно, на стовпах – опорах і оббито із двох сторін дошками. Невідомо чи це робилось через нестачу будівельного матеріалу, чи у цьому простежується світоглядна життєва прадавня традиція. Скоріш за все із –за першого.
Верх храму укріплено на поперечних сволоках, які  розташовані один від одного за 2 метри, і на них укріплені крокви. Підбита до сволок стеля, заокруглена біля стін, і у внутрішньому спогляданні, відображає небесну сферу. Це є особлива відмінність від стель подібних вже розглянутим вище  хатніх храмів, де вони - підвісні до сволок.
І все ж, якби не проглядались народні, місцеві традиції в архітектурі будівлі, можна помітити, що вона в собі являє багато спорідненого не лише з подібними храмами Полісся, але й несе характерні риси прозахідного католицького напрямку. Що можна характеризувати не періодом будівництва храму, коли ще на Поліссі мала значний вплив греко – католицька церква. Наприклад,  нині подібні храми зустрічаються  на Закарпатті, Бойківщині і інших регіонах України, де пануючою конфесією є саме католицька. Параскевський храм у Морочному зводився кращими народними умільцями того часу, в нього вони вклали найкращі форми й конструктивні елементи своєї майстерності, і все ж їхня творчість відобразила елементи  панівної на той час церкви, яка була схильна до західного готизму – греко–католицька конфесія. І це незаперечно впадає  в вічі кожному, хто хоч частково розуміється в храмобудівній архітектурній стилістиці. Інша річ, що храм села Морочне так поєднав у собі два напрямки- поліського хатнього типу і типу прозахідної готики, що перевагу будь – якому із них надати  тяжко. І в цьому є найбільша особливість і загадковість цієї будівлі.
Поряд із храмом збудовано двоярусну під чотирисхилим дахом дзвіницю. Стіни в ній складені у зруб тільки у першому ярусі,  далі вони складені через вдовбані кутові каркасні стовпи, другий же ярус дзвіниці роблять шатровим, який вінчається поперечними балками – сволоками (на них підвішені дзвони) і дахом, опертим на «стовп – король », другий ярус займає приблизно 1/3 висоти першого. Порівнюючи  розглянуті вище  архаїчні композиційні елементи сакрального будівництва Полісся, можна стверджувати, що дзвіниця храмового комплексу села Морочне зберегла в собі ті конструкції і форми, що мають своє походження у народній традиції ще із давніх століть. Як ото шатровий каркасний верх, чотирисхилий дах, опертий на «король» і заразом елемент зрубної будівлі із врізаними вічками й дверима, що відповідає пізнішому часу в будівельній традиції Полісся. Це свідчить про те, що в народній уяві, будівельні і не тільки традиції зберігались та принаймні і нині зберігаються протягом цілих століть, а то й тисячоліть.
Пересічному жителю Полісся, наявність у його населеному пункті дерев’яної церкви, або ж іншої сакральної будівлі, може нічого не свідчити в ідейному плані. Але варто тільки більш прискіпливо придивитись до їхніх форм, конструкції, як можна про себе зробити деякі висновки, що носять культурологічний відтінок. В цьому порівнянні комплекс храму Святої Параскеви, а це сама будівля церкви, дзвіниця, церковний цвинтар, що знаходиться на узвишші неподалік річечки Ножик - притоки Прип’яті, несе у собі замилування і дивовижну архітектурну красу, через що й виникає захоплення майстерністю його будівничих. Тут тільки залишається дякувати Богу, за збережену цілісність цієї сакральної монументальності й краси, і вірити в те,  що простоять ці храмові споруди не одне століття, доносячи до наступних поколінь велич минулих віків.


                             П. Дубінець - священник, краєзнавець






 СВЯТИНЯ,

 ЩО  ВІКАМИ СТОЇТЬ НА  ПОЛІССІ



(КОРОТКИЙ  ОПИС ПАРАСКЕВСЬКОЇ ЦЕРКВИ
С. МОРОЧНЕ)

В історії розвитку народної культури великого значення надаєть­ся пам'яткам архітектури, зокрема культовим. Архітектура Украї­ни — явище самобутнє і досить яскраве, пов'язане з формуван­ням історичного та художнього обличчя поселень. Особливості української монументальної архітектури привертають увагу вче­них і мистецтвознавців багатьох країн. Мистецька спадщина ми­нулого входить до скарбниці найцінніших надбань нашого наро­ду і є підвалиною, на якій повинна будуватись мистецька культу­ра сьогодення.
У книгах про дерев'яну архітектуру України йде мова, голов­ним чином, про церкви. Це можна пояснити тим, що інших архаї­чних споруд майже не збереглося. Дійсно, найкраще збереглися пам'ятки церковного будівництва, тому що їх будували з кращо­го дерева, переважно дуба, ставили ізольовано, в оточенні де­рев, щоб захистити від вогню. Це були важливі громадські спору­ди, будівництво яких коштувало дуже дорого, і вони дбайливо оберігались [1]. Із прийняттям християнства на Київській Русі, із славного Києва стала розповсюджуватись Віра Христова по всій землі. Дійшла вона й до нашого глибокого Полісся. Разом із при­несеним словом Божим, почали поставати й храми — місця, де люди мали змогу поділяти свою душу з Богом в молитві, вірі й любові. Не всі вони збереглись до наших днів - одні знищили  пожежі, інші — війни.
Храм у с.Морочне освячено в честь Святої Великомучениці Параскеви. Він зберіг свою первозданну красу, в якій постав на початку XIX ст., а точніше - у 1815р., на кошти прихожан і з вели­кою допомогою щедрого мецената - місцевого поміщика Терлецького. Зроблена будівля з найдоступнішого на той час на Поліссі матеріалу - дерева, має довжину 17 метрів, ширину - 8 метрів, висота двох веж з куполами до підніжжя хрестів — 16 метрів. Складена з дуже міцних соснових колод, церква з зовнішнього боку оббита дошками й пофарбована в синій колір.
Архітектурний стиль запозичений в уніатів. Свідченням цього є відсутність у центральній частині церкви купола і наявність двох веж над вхідною частиною без отворів для дзвіниці, котра стоїть окремо. Вівтарною частиною храм повернутий на схід. Він займає майже 1/3 площі храму, чітко виражений, без купола, але з хре­стом на цоколі. Дах храму зроблено на зразок стріхи, з заокруг­ленням у східній частині й фронтоном у західній поміж двох веж. Крита церква гонтою, зверху — бляхою. Вежі західної частини увінчані цибулинами і хрестами з півмісяцем на кінцях.
Те, що храм критий похило, немов стріхою, може свідчити про те, що характерною рисою покриття будівель поліщуків була саме така стріха. На думку дослідників, це є давнє поєднання дохристи­янської віри нашого народу із християнством.
У шести метрах від самого храму на захід знаходиться дзвіни­ця, яка за всіма даними, була збудована дещо пізніше, тому що будівельний матеріал відрізняється по якості від того, з якого збу­дована церква. Зовнішній стиль як самого храму, так і дзвіниці простий і відповідає архітектурі того часу (порівняймо з католиць­ким костелом у місті Пінськ). Місцеві майстри використали при будівництві все те, що бачили серед інших церков. Невідомо, чи керував будівництвом якийсь архітектор, та, можливо, у зв'язку з тим, що відстань від Пінська до Морочного була невеликою, можна припустити, що консультацію з питань будівництва все-таки на­давав спеціаліст із Пінська.
Церква збудована без жодного цвяха. Із південної і північної частин є по три вікна: два освітлюють вівтар, інші (спарені) -середню частину храму. Під цоколем вівтаря розміщене заокруг­лене вікно, яке гармонійно вписується в оздоблення Горнього місця. Дверей у храмі троє: парадні широкі - із заходу, щоденні -з півночі, розміщені в бабинці. Побутові ведуть прямо в пономарку з півдня. До вівтарної частини з півдня і півночі прибудовані невеликі ризниця та пономарка з віконечками, до котрої недавно прибудована кочегарка разом із паровим опаленням. Церква стоїть на дубових палях, які з часом підгнили, і під час останнього ре­монту були підкріплені цементним розчином. Спочатку церква була огороджена дилем, пізніше - дерев'яним штахетником, нині — металевим парканом.
Дзвіниця дерев'яна, двоповерхова. На першому поверсі розта­шована хрестильна кімната та хід наверх, де й знаходяться дзво­ни, на яких є дарчий напис: «Сей колокол пожертвован в Морочновскую церковь императором всея Руси Олександром І.1818 год». Із чотирьох сторін є вікна з віконницями, які відкриваються коли дзвонять. Висота самої дзвіниці порівняно невелика, усього шість метрів, тому дзвін чути не дуже далеко. Дзвіниця має три дзвони вагою в шістнадцять, сорок вісім і шістдесят чотири кілограми, ос­танній дзвін — не діючий.
Внутрішнє оздоблення церкви, як для Полісся, є багатим, хоча за документалними джерелами церква була убогою, з одноярус­ним іконостасом. Нині бачимо розкішний триярусний позо­лочений іконостас, з іконами й різьбленням доволі майстерної роботи. Ікони писані на полотні й дереві, деякі з них мають мис­тецьку та історичну цінність. Оригінальним оздобленням і різьблен­ням виділяються царські ворота. Це вказує на те, що в той час, коли будувалась і прикрашалась церква, над її благоустроєм працювали кращі майстри, руками яких, мабуть, звівся право­славний храм не тільки в Морочному, але й в інших селах нашо­го Полліся. Жаль, що історія цю красу не повністю зберегла до наших днів.
Велику майнову й історичну цінність має ряд давніх ікон, розмі­щених як на іконостасі, так й окремо, в рамках . Серед них ікони «Чудотворця Миколая», «Олександра Невського» й інших святих. Окремо варто виділити ікону «Параскеви Мучениці» біля правого клиросу. Вона писана на двох дошках, котрі з'єднані між собою, і за стилем написання відрізняється від інших. Варто згада­ти ікону «Різдва Божої Матері», що знаходиться на хорах у західній верхній частині церкви Вона немов показує нам просту поліську сім'ю. Дивлячись на неї, можна зробити припущення, що авто­ром ікони є місцевий майстер. Зберігаються в церкві й дві святині, що вказують на католицьку віру. Перша з них - розіп'яття Ісуса Христа. Напис на ньому виконаний латинською мовою (INRI), а сама фігура Спасителя не написана, а вирізблена з дерева, що не характерно для православ'я. Інша святиня — ікона Божої матері в переносному кіоті. Богородиця зображена без немовляти, з мо­литовно складеними руками, над головою увінчана срібною ко­роною. Це вказує на те, що цей образ був дуже шанований в католицькій церкві. Для нас це є підтвердженням взаємозв'язку Параскевської церкви з католицизмом. Необхідно згадати про те, що на початку XIX ст. переважна більшість сільських церков були уніатськими. Вік цих святинь порівняно невеликий, можливо 100-200 років, але те, що вони вбереглись від масового пограбуван­ня під час атеїстичного наступу, збільшує їх цінність, адже дуже мало залишилось у наш час ікон з часу післяунійного відроджен­ня церкви. За всіма даними, згадувані ікони є оригінальними тво­рами талановитих художників XVIІІ-ХІХ ст., а, можливо, й більш раннього часу
Сучасні традиції іконопису можна побачити в настінному розписі, іконах майстрів XX ст. Майстерно виконані (з позолотою) аналої, кіоти, фігури «Воскресіння», надають внутрішньому інте­р'єру церкви ошатного вигляду, а для віруючих створюють моли­товний настрій. У всьому відчувається бережлива опіка прихожан благоустроєм своєї церкви, яка передавалась із покоління в по­коління. Варто згадати про позолочення іконостасу після того, як було дозволено будувати й рестазрувати культові споруди. Опуск­не панікадило доволі гарної роботи, на 18 підсвічників, завершує внутрішнє оздоблення церкви. Воно підвішене в середній частині храму разом із підсвічниками.
Храмовий розпис відображає поєднання земного життя церкви і небесного царства. На стелі, на всю величину центральної час­тини храму зображено на фоні синього неба Бога Отця, тримаю­чого на руках Бога Сина в вигляді немовляти з розпростертими руками, які символізують, що весь світ охоплений Божою велич­чю. В обрамленні цього дійства зображені ангели, котрі невиди­мо наповнюють весь простір творіння Божого, і є слугами небес­ного царства. На південній і північній стінах храму зображено на картинах деякі Євангелійські події з земного життя Ісуса Христа. Великі святі православної церкви: князь Володимир, котрий зап­ровадив християнство на нашій землі; княгиня Ольга — перша знатна християнка на землі Руський; молитовні світильники і зас­тупники перед Богом - Серафим Саровський та Іов Почаївський також зображені на стінах храму.
     Дві металеві й чотири полотняні хоругви з зображенням Вос кресіння Ісуса Христа, євангельських подій і набільш шанованих святих під час хресних ходів символізують прапор перемоги хри­стиянства над силами зла. Дійсно, з приходом Христа Спасителя на землю, з щирою вірою людей у спасіння через Сина Божого, влада сатани над людьми й світом, була знищена. Уважно при­глядаючись до древніх ікон в Успенському соборі Почаївської лаври, можна помітити, що ікона Божої Матері на іконостасі з лівого боку від царських воріт головного собору лаври, схожа на ікону з церкви в с.Морочне, що, можливо, вказує на великий вплив Почаївської лаври та взагалі монастирів на церковне жит­тя православних віруючих.
                                                                Марія ТИШКОВЕЦЬ
(с. Мутвиця  Зарічненського  району)

Західне Полісся. Історія та культура.
Вип. ІІ. – Рівне, 2006. –с.92-95